نکس ماشین

آدرس

تهران-قرچک-پوئینک جنوبی

مونتاژ تابلو برق صنعتی

مطالب برتر

4.5/5

تعریف تابلو برق صنعتی و معرفی اجزای آن

تابلو برق صنعتی : محفظه ای است فلزی یا غیر فلزی که تجهیزات در آن نصب شده و ارتباط الکتریکی توسط رساناها برقرار شده و محفظه آماده بهره برداری می شود. تابلوی برق به عنوان مجموعه ای که در آن یک یا چند وسیله قطع و وصل همراه با تجهیزات کنترل، اندازه گیری، حفاظتی، تنظیم کننده و غیره ؛ به منظور ایجاد ارتباطات لازم بین آنها و سایر تجهیزات خارج از تابلو وجود دارد، می‌باشد به طور کلی هر جا که بحث بهره برداری انرژی الکتریکی در تولید، انتقال و توزیع و تبدیل انرژی الکتریکی و کنترل تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی مطرح باشد، وجود تابلوهای برق ضرورت می‌یابد.

تابلو برق صنعتی را می توان از جنبه های گوناگون تقسیم بندی نمود که مهمترین این تقسیم بندی ها بر اساس ولتاژ نامی تجهیزات و تابلو است. تابلو برق صنعتی که تجهیزات آنها دارای ولتاژ حداکثر تا ۱کیلو ولت می‌باشند، در بخش فشار ضعیف قرار می‌گیرند و ولتاژ نامی بالاتر از یک کیلو ولت را در بخش فشار متوسط قرار می دهند که به طور معمول تجهیزات حداکثر تا  ۳۶ کیلو ولت درون سلول قرار داده می‌شود.

اجزای تابلو برق صنعتی

۱. تجهیزات الکتریکی : لوازم الکتریکی که در تابلو استفاده می شود . عبارت است از کلیه عناصری که در مدار الکتریکی قرار می گیرند . ( به غیر از قسمت ارتباطات 

اجزای تشکیل دهنده تابلو برق صنعتی

  • کنتاکتور : عامل قطع و وصل مدار فرمان از راه دور
  • بی متال : جهت فرمان قطع در اثر عبور جریان زیاد
  • انواع رله ها : جهت ارسال فرمان قطع یا وصل در اثر عوامل مختلف و خطاهای گوناگون ( از قبیل رلۀ کنترل فاز ، رلۀ کنترل بار ، رلۀ زمانی یا تایمر و غیره … )
  • انواع کلیدها : جهت قطع و وصل مدار ( از قبیل کلیدهای سلکتوری ، غلتکی ، بوش باتون ، میکروسوئیچ ، فلوتر سوئیچ و غیره … )
  • تجهیزات اندازه گیری : جهت محاسبۀ پارامترهای متغییر ( نظیر آمپرمتر ، ولتمتر ، واتمتر ، فرکانس متر ، کسینوس فی متر )
  • ترانس جریان یا سی تی و ولتاژ یا پی تی : جهت کاهش یا افزایش جریان یا ولتاژ

۲. بدنه : قسمت فلزی که تجهیزات را محصور می کند .

۳. ارتباطات : ارتباط تجهیزات توسط هادی ها برقرار می‌شود . ( مثل سیم ، شینه ، کابلشو و غیره … )

کلیۀ فعالیت قسمت های وایرینگ و شینه کشی جزء این دسته محسوب می شوند که به دو گروه ارتباطات انعطاف ناپذیر ( شینه ها ) و ارتباطات انعطاف پذیر ( سیم و کابل ) تقسیم می شوند

برای دیدن 

ماشین آلات نساجی

دستگاه لمینت ابر و پارچه

دستگاه کوتینگ

دستگاه چاپ سیلندری پارچه تا ۶ رنگ

ماشین آلات سی ان سی

ماشین آلات صنعتی

کلیک کنید 

 انواع تابلو برق صنعتی

انواع تابلو صنعتی :تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو- سلولی-تمام بسته دیواری ، که خود این تابلو ها می توانند اصلی- نیمه اصلی و فرعی باشند.

تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل است.

تابلوی نیمه اصلی :اینگونه تابلو ها ی برق بلوک ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و ازتابلوی اصلی تغذیه می شود .

تابلوی فرعی: برای توزیع و کنترل سیستم برق خاصی مانند موتور خانه- روشنایی و غیره به کار می‌رود و از تابلوی اصلی تغذیه می‌شود.

معمولا تابلو های موتور خانه از نوع ایستاده و بقیه تابلوها از نوع توکار تمام بسته می‌باشد (در این ساختمان تماما” به این شکل میباشد)در این ساختمان لیستی تهیه شده که شامل قطعات مکانیکی و الکتریکی داخلی تابلو می باشد. 

این لیست شامل ضخامت ورق – فریم تابلو – روبند- نوع رنگ کاری – جانقشه ای- یرق آلات- نوع تابلو(یک درب- دو درب – نرمال – اضطراری) اسم شرکت سازنده تابلو – اسم تابلو – چراغ سیگنال (رنگ – تعداد- وات – نوع لامپ – فیوز ) مشخصات فیوزهای داخل تابلو بعلاوه پایه فیوز – کلید مینیاتوری (تکفاز – سه فاز- ولتاژ قا بل تحمل )

رله- کنتاکتور –کلید گردان (با مشخصات کامل) مشخصات ترمینال – مشخصات شین فاز – نول- مقره های پشت شین – نوع سیم کشی داخلی تابلو- نوع سیم کشی خط به تابلو – طریقه انتقال  سیم در تابلو(ترانکینگ-استفاده از کمربند) استفاده از سیم یک تکه در تابلو – شماره گذاری خطوط روی ترمینال –استفاده از کابلشو .

 تمام این عناوین با مشخصات کامل می باشد .وجود این مشخصات باعث عمر بیشتر تابلو – خطر کمتر و تعویض آسانتر می شود. وجود سیم ارت در تابلوی برق ضروری و با رنگ سبز می باشد . به تر تیب با رنگ زرد- قرمز- آبی – سیم نول با رنگ سیاه می باشد R -S – T خطوط START- STOP در بعضی از تابلو ها روی درب تابلو ها یک سری کلید وجود دارد  یا یک کلید گردان که برای روشن و خاموش کردن روشنایی و یا موتور به کار می رود.

– برای تابلو ها دو نوع نقشه می کشند

۱ – رایزر دیاگرام که مکان تابلو در آن قید شده است .

۲ – نقشه داخل تابلو (که خطوط – فیوز و کلیدها در آن کشیده شده است).

نکات مربوط به رعایت مسائل ایمنی بر اساس نشریه سازمان برنامه و بودجه و یا ۱۱۰ می باشد.

شین ها با رنگ نسوز رنگ آمیز می شود. 

کلید ورودی باید خودکار باشد. در مواردیکه از کلید و فیوز جداگانه استفاده شود کلید باید قبل از  فیوز نصب شود . بطوریکه با خاموش کردن کلید, فیوز نیز قطع شود. کلید اصلی حتی الامکان گردان باشد و از فیوز فشنگی استفاده شود. سیم کشی داخلی تابلو با سیم مسی تک لا با عایق حداقل ۱۰۰۰ ولت با مقطع مناسب انجام شود.  ارتفاع با لاترین دسته کلید تابلو ۱۷۵ سانتیمتر بیشتر نباشد و همچنین قسمت میانی از سطح زمین ۱۶۰ ساتنیمتر باشد.  

۲ برای پریزبا کلید / ۱ برای روشنایی با کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر و سیم ۵ / استفاده از سیم ۵ مینیاتوری ۱۶ آمپر می باشد.

محاسبه کابل از طریق سطع مقطع که در بخش سوم گفته شد, انجام می گیرد.

برای مشاوره و خرید دستگاه با شماره زیر تماس بگیرید:
مهندس سلحشوری

۴.۸/۵
اسکرول به بالا