نکس ماشین

شرکت نکس ماشین

09190749070 --02136138417

آدرس

تهران-قرچک-پوئینک جنوبی

ملت بلون و کاربردهای آن

مطالب برتر

4.5/5

پارچه ملت بلون از خانواده پارچه های بی بافت مثل اسپان باند است که نقش فیلتر را در ماسک دارد. پارچه ملت بلون منسوجات نبافته متشکل از فیلامنت های منقطع در طول های مختلف و ظرافت 1 تا 5 میکرون که با استفاده از تکنولوژی ملت بلون تولید می گردد.

از بارزترین خصوصیات این نوع پارچه ها ظرافت الیاف و قدرت نفوذ ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات می باشد .

در واقع ملت بلون به فرآیندی گفته می شود که برای تولید شبکه های الیاف دار یا کالاهایی که مستقیماً از پلیمرها یا رزین ها با استفاده از هوا با شتاب بالا یا نیروی مشخص دیگری برای باریک کردن تارها . فرآیند ملت بلون یکی از جدید ترین و آخرین پیشرفت های فرآیندهای بدون بافت است.

فرآیند :

بهترین تعریف معمول برای فرآیند ملت بلون عبازت است از : فرآیند یک مرحله ای که در آن هوا با شتاب بالا در رزین مذاب ترموپلاست از نوک قالب بیرون دهنده (اکسترودر) به داخل کانوایر یا صفحه جذب کننده به منظور شکل دادن الیاف نازک و شبکه های خودپیوندی دمیده می شود.

فرآیند ملت بلون مشابه اسپان باند است که در طی یک فرآیند پارچه رزین ها را به الیاف بدون بافت تبدیل می کند. یک فرایند ملت بلون نوعی شامل عناصر زیر است: بیرون دهنده (اکسترودر) ، پمپ های اندازه گیری ، مونتاژ قالب، ساختمان شبکه و پیچنده .

پمپ اندازه گیری :

پمپ اندازه گیری درحقیقت یک جابجا کننده در جهت مثبت و وسیله ای با حجم ثابت برای یکنواخت کردن مذاب ها و تحویل آن به قالب مونتاژ است.

جریان همسان از پلیمر تمیز تحت فرآیندهای تغییر در ویسکوزیته ، فشار و دما مخلوط می شوند. پمپ اندازه گیری به طور نوعی دارای 2 قسمت توری داخلی و شمارنده دندانه های چرخ دوار است.

جابجایی مثبت بوسیله پر کردن هر دندانه چرخ دنده با پلیمر در سمت مکش پمپ و انتقال به اطراف پمپ تخلیه انجام می شود. پلیمر مذاب از چرخ دنده به سیستم توزیع ماده اولیه (feed) می رود تا جریان همسان را در نوک قالب مونتاژ فراهم کند.

کاربردهای ملت بلون :

سیستم ملت بلون منحصربفرد است زیرا فرآیند فیبرهای نازکی تولید میکند که در دیگر فرآیندهای بدون بافت در دسترس نیست. فیبر میکرو دنیر (کمتر از 1/0 دنیر در هر تار) بعنوان مواد اولیه یک تار بدون بافت در دسترس نیست. بنابراین فرایند ملت بلونی که بتواند همانند یک فیبر تولید کند، دور نماهای جدیدی از محصولات و کاربردها باز می کند. در حال حاضر به بخش هایی از بازارهای زیر به طور موفقیت آمیزی به وسیله محصولات ملت بلون خدمت شده است:

1- مدیای تصفیه کننده : این بخش به بزرگترین تقاضا در بازار تبدیل شوده است. معروفترین کاربرد مدیای فیلتر،ماسک جراحی است. کاربردهایی شامل هردو حالت مایع و گازی را شامل می شود. بعضی از آنها در فیلترهای کارتریجی مانند فیلترهای اتاق تمیز یافت می شوند.

2- فیبرهای پزشکی : دومین بازار بزرگ MB کاربرد آن در پزشکی و جراحی است. بخش عمده آن را بازار لباس های یکبار مصرف و بسته بندی استریلیزه تشکیل داده است.

3- محصولات پزشکی : محصولات ملت بلون در 2 نوع محصول بهداشتی و محافظتی بکار می رود: دستمال بهداشتی زنانه ، لایه رویی پارچه ( بچه) از SB-MB و محصولات جذبی برای دفع غیراختیاری بزرگسالان.

4- جذب کننده روغن : مواد MB در گونه های مختلفی از اشکال فیزیکی طراحی شده اند تا بتوانند مواد روغنی را جذب کنند. به عنوان معروفترین کاربردمی توان استفاده مواد جذب کننده برای برداشتن چربی از سطح آب مانند مواجه شدن با ریختن تصادفی روغن و برای پارچه ها در فروشگاه های اتومبیل و در صنایع نیروگاهی نام برد.

5- کاربرد ملت بلون در لباس : کاربردهای لباس محصولات meltblown در بخش های مختلف بازار می گنجد : عایق بندی حرارتی ، پارچه های صنعتی یکبار مصرف ، لایه زیری برای چرم های سنتتیک . مصارف در عایق های حرارتی از میکروحفره هایی در ساختار پرشده با هوای ساکن که نتیجه خوبی در عایق حرارتی می دهد، بهره می برد.

6- چسب هات ملت : فرآیندهای ملت بلون یک مشخصه مخصوص دارند که تقریباً در هر نوع از ماده ترموپلاستیک میتوانند به کار برده شوند. بنابراین کار فرمولاسیون چسب هات ملت برای ایجاد کردن یک مشخصه خاص با استفاده از سیستم ملت بلون می تواند آسان شود تا شبکه چسبنده یکنواخت نهایی شکل یابد.

7- خصوصیات الکترونیکی : 2 کاربرد عمده در بازار الکترونیک برای شبکه های meltblown وجود دارد: یکی از آنها فیبرهای خطی در دیسکت های فلاپی کامپیوتر است و دیگری جداکننده باتری به عنوان عایق در خازن است.

8– کاربردهای متفرقه : کاردبرد جالب دیگر ملت بلون تولید چادرها و پارچه های بدون بافت قابل ارتجاع است که ظاهری شبیه به یک تار پیوسته محصول اسپان باند می باشد.

برای مشاهده محصولات

ماشین آلات سیم و کابل 

انواع دستگاه لمینت پارچه

ماشین آلات صنعتی

ماشین آلات سی ان سی

کلیک کنید

برای مشاوره و خرید دستگاه با شماره زیر تماس بگیرید:
مهندس سلحشوری

4.8/5
نکس ماشین
پیمایش به بالا