نویسنده : yousef rezazadeh
موضوع :
1399/02/02
نویسنده : yousef rezazadeh
موضوع : 1399/02/02

پنوماتیک

( سیستم های پنوماتیک ) پنوماتیک (به فرانسوی: Pneumatique) یا نیوماتیک (به انگلیسی: Pneumatics) برگرفته از واژهٔ (به یونانی: πνεῦμα، پنیوما) به‌معنی نَفَس یا هوا، نوعی فناوری است که به مطالعه و به‌کارگیری گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی می‌پردازد. از فنّاوری گازهای فشرده به‌طور گسترده‌ای در صنعت استفاده می‌شود و کارخانه‌ها از هوای فشرده برای کنترل دستگاه‌های ابزار دقیق استفاده می‌کنند.

اکثر سیستم‌های پنوماتیکیِ به‌کاررفته در صنعت معمولاً با هوای فشرده یا گازهای بی‌اثر فشرده راه‌اندازی می‌شوند؛ مانند کمپرسورهای سیلندری که با موتور الکتریکی راه‌اندازی می‌شوند، موتورهای هوایی، و دیگر تجهیزات. هنگامی که نیاز به سیستم‌های ارزان‌قیمت، انعطاف بیشتر یا جایگزین ایمن‌تر برای موتورهای الکتریکی و عملگرها باشد، یک سیستم پنوماتیکی که از طریق سولونید ولوهای خودکار یا دستی کنترل می‌شود، انتخاب می‌شود.

پنوماتیک

همچنین در دندان‌پزشکی، ساخت‌وساز، معدن، و بخش‌های دیگر از پنوماتیک استفاده می‌شود.

پنوماتیک فرصتی را برای ارتقای سطح توانایی صنعتی فراهم کرده و با استفاده از پنوماتیک تجهیزاتی ساخته شده که تغییرات شگرفی را در هر زمینه ایجاد کرده‌است.

سیستم کارکرد پنوماتیک همانند هیدرولیک است، ولی پنوماتیک از گاز بجای روغن بهره میبرد. عمدتا در پنوماتیک هوای فشرده بکار میرود.اما نیتروژن و سایر گازهای شبیه هم برای استفاده های خاص قابل بهره گرفتن میباشند. در پنوماتیک، گاز درون یک دریافت کننده، با استفاده از یک کمپرسور دریافت میشود.

دریافت کننده حجم قابل توجهی از هوای فشرده را ذخیره میکند . هوای پیرامون ما دارای غبار، بخار آب و ناخالصی های دیگر نیز می باشد. پس باید از خشک کن هوا و فیلتر در سیستم های پنوماتیکی استفاده نمود ، تا هوای فشرده خشک و تمیز شود که همین مسئله موجب افزایش عمر اجزا و قابلیت اطمینان تا حدود زیادی میشود.

در سیستم های پنوماتیکی حجم وسیعی از شیرها برای کنترل نمودن فشار و سرعت جهت عملگرها بکار رفته اند.

اغلب سیستم های پنوماتیک در فشار ۱۰۰ پی اس آی و کمتر کار مینمایند. در سیستم های پنوماتیک فشار کمتر است. برای تولید نیروی زیاد نیاز به عملگرهای بزرگتری در قیاس با سیستم های هیدرولیکی است.

سیستم های پنوماتیکی در فشارهای کمتر نسبت سیستم های هیدرولیکی کارمی نمایند، ولی با توجه به مزایای قابل توجهی که دارا اند، در صنایع بسیاری استفاده میشوند. بدلیل اینکه فشار هیدرولیک پایین تر است ، اجزا خواهند توانست از متریال های سبک تر و نازک تر ساخته شوند، مثل پلاستیک های خاص و آلمینیوم در حالی که اجزا هیدرولیک عمدتا از چدن و فولاد ساخته میشوند.

پنوماتیک

مزیت های سیستم پنوماتیک

 • دسترسی به متریال لازم که همان هوا میباشد و در همه جا موجود است.
 • انتقال هوا از طریق لوله ها حتی برای مسیر طولانی.
 • قابلیت حمل مخزن های نگه داری هوا
 • هوای فشرده شده مقاومت خوبی در برابر تغیرات دما و شرایط جوی دارد.
 • هوای فشرده شده بر اثر حرارت دیدن و ضربه خوردن منفجر نمیشود.
 • اجزای سیستم پنوماتیک ساده و ارزان میباشند.
 • عملکرد سریع سیستم پنوماتیک به علت سرعت بالای هوای فشرده شده
 • مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و اضافه بار

عیب های سیستم پنوماتیک:

 • هوای فشرده شده نیاز به آماده سازی دارد
 • رساندن پیشتون به سرعت ثابت کمی کار دشواری میباشد.
 • هوای فشرده شده را برای مقدار مشخصی از نیرو میتوان استفاده کرد.برای مقادیر زیاد به صرفه نمیباشد.
 • هنگام خروج هوا صدا ایجاد میشود که تا حدودی میتوان این مشکل را با صدا خفه کن کاهش داد.

اجزای سیستم پنوماتیک

کمپرسور ها یا منبع تامین انرژی

المان وردی:در یافت سیگنال ها برای انجام کارکرد.

المان کنترل برای کارکرد اجزا مثل شیرها

المان قدرت : که خروجی سیستم پنوماتیک میباشند.

هیدرولیک

مقایسه سیستم پنوماتیک و هیدرولیک

 •  در سیستم های پنوماتیکی از سیال هوا که تراکم پذیر است استفاده میشود و در سیستم های هیدرولیکی از سیال مایع ( روغن ) که تراکم ناپذیر است استفاده میشود.
 • ۲ .در سیستم های هیدرولیک روغن اضافه بر وظیفه ی انتقال قدرت وظیفه روغن کاری قطعات داخلی را نیز انجام میدهد. اما در پنوماتیک باید قطعات داخلی را روغن کاری کرد.

دیگر محصولات ما

مطالب مشابه :
برای این مطلب دیدگاه خود را ارسال کنید