نویسنده : yousef rezazadeh
موضوع :
1399/08/14
نویسنده : yousef rezazadeh
موضوع : 1399/08/14

شرکت ماشین سازی نکس ماشین به همراه کادر مجرب و مهندسین متخصص شما را در امر نگهداری و تعمیر ماشین آلات تولید و دستگاه های صنعتی یاری میدهد.

کلمه ی MAINTENANCE که ما آن را نگهداری – تعمیرات میخوانیم معنای آن  در صنایع شامل کلیه عملیات هایی می شود که برای صحیح و مرتب نگه داشتن وسایل کاری از جمله ماشین و غیر ماشین انجام داده میشود. در صنعت عملیات هایی مانند  چک کردن  دوره ای وسایل، روغنکاری , رفع ایرادها و نقص های  کوچکی که معمولا حین  کار پیدا می شود بطور مرتب  و قبل از بوجود آمدن مشکلات  بزرگ، یا تعمیر و لکه گیری ساختمان و تجدید رنگ در فواصل معین و تمامی کار هایی که موجب برقراری وضع صحیح کار می شود. بنام MAINTENANCE شناخته شده است.

در صنعت با اجرای اصول  MAINTENANCE می توان وضعیتی را ساخت  که موجب میشود اولاً ماشین آلات تولید و وسایل بدون خرابی و از کارافتادگی  مرتب کار کنند و ثانیاً مصرف انرژی در دستگاه ها و  ماشین آلات در پایین ترین حد خود باقی بماند. علاوه بر موضوعات مطرح شده  از تعمیرات اساسی و هزینه زیاد جلوگیری شود.

موفقیت و پیشرفت هر دستگاه و تشکیلات ویژه کارخانه های  صنعتی، وابسته به داشتن سیستم موثر برنامه ریزی ، کنترل و اجرای منظم به همراه دقت بالای  در کلیه مراحل می باشد.

بعضی از قطعات در ماشین آلات مصرفی بود مانند : محورها, بلبرینگها, چرخ دنده ها, تسمه ها و غیره بعد از مدتی  که ماشین فرسوده می شود تعویض یا تعمیر آنها الزامی میشود. روغنها و گریسها در اثر کار کثیف شده و خاصیت اصلی خود را از دست می دهند که در این صورت  احتیاج به عوض شدن دارند. الکتروموتورها احتیاج به نگهداری و سرویس  مرتب دارند.

انجام عملیات تعمیر ماشین آلات تولید و دستگاه های صنعتی  پس از خرابی اساسی , روش منطقی نبوده و سبب توقف  عملیات تولیدی میشود. زیان های ناشی از توقف عملیات تولیدی به مراتب بیشتر از تعمیر ماشین آلات تولید و دستگاه های صنعتی است.

با داشتن سیستمی که بتواند مانع خرابی اساسی ماشین آلات گردد میتوان از یک طرف راندمان تولیدی دستگاه را بالا برده و از طرف دیگر زیان های ناشی از وقفه کار را به حداقل ممکن کاهش داد. داشتن دانش درباره ی وضعیت اولیه ماشین آلات، نحوه انجام عملیات تعمیراتی و بررسی کاملی در مورد نظرات کارخانه سازنده ماشین آلات تولیدی می تواند به عنوان اساس طراحی سیستم تعمیرات قرار گیرد و به طراحی یک سیستم تعالی سرعت ببخشد.

تعمیر دستگاه های صنعتی
تعمیر و نگهداری ماشین آلات تولید و دستگاه های صنعتی

هدف اصلی از ایجاد یک سیستم صحیح نگهداری و تعمیر ماشین آلات تولید و دستگاه های صنعتی چیست؟

جلوگیری از توسعه نقص ها و ایرادات

تصحیح نمودن نقص ها  و ایرادات جزئی قبل از احتیاج به تعمیرات اساسی

جلوگیری از توقف خط تولید با انجام عملیات هایی مانند تعویض قطعات فرسوده قبل از شکستگی و از کارافتادگی دستگاه ها

کاهش میزان  تعطیلی خط تولید و جلوگیری از زیان های به وجود آمده  از توقف در کار

صرفه جویی در نیروی انسانی بعلت کاهش عملیات تعمیراتی

بهبود کارایی از کارکنان قسمت نصب و تعمیرات

کاهش تعمیرات کلی و تکرار

کاهش در مصرف لوازم یدکی و کاهش هزینه مربوطه

افزایش مرغوبیت محصولات و کاهش نا مرغوبی

افزایش طول عمر ماشین آلات و صرفه جویی در خرید ماشین آلات صنعتی جدید.

شناخت  نوع عملکرد ماشین آلات و تعیین هزینه های تعمیراتی مربوطه جهت تصمیم  گیری در مورد تهیه و انتخاب ماشین آلات جدید.

افزایش بازه تولیدی ماشین آلات و کاهش هزینه های تولید.

سیستم های تعمیر ماشین آلات تولید و دستگاه های صنعتی

نقش قسمت تعمیرات تنها تعمیر دستگاه ها در صورت بروز مشکل و ایراد نمی باشد بلکه باید مرتباً در مدت زمان های مشخص دستگاه ها را بازدید کند, سرویس نمایند،صورت لوازم یدکی و احتیاجات را تهیه نموده و برنامه های تعمیرات اساسی و تعمیرات غیراساسی را مشخص نمایند. تمام این عملیات را به نحوی انجام دهد که مزاحمتی برای جریان تولید پیش نیاورد و یا به حداقل برساند.

تعداد کارکنان و ظرفیت قسمت تعمیرات باید به میزانی باشد که این قسمت بتواند وظایف خود را حتی در شرایط اضطراری و بروز مشکلات جدی کار نیز تحمیل کند.تنظیمات  معمول دستگاه انجام شود ، تعمیرات اساسی و غیر اساسی دستگاه ها انجام شود و اگر تغییر در محل و جابجا کردن ماشین آلات نیز پیش بیاید این عمر نیز انجام شود.

حالت ایده آل بگونه ای است که خرابی بوجود نیاید و خواباندن دستگاه ها بجز مواردی که در برنامه  کلی پیش بینی شده لازم نشود،بی تردید رسیدن به این حالت ایده آل کاری دشوار و در بعضی مواقع غیر ممکن است. برای رسیدن به این حالت ایده آل برای تعمیر ماشین آلات تولید و دستگاه های صنعتی روش های زیر وجود دارد.

  • روش جانشینی سرمایه

در این حالت یک ماشین یا دستگاه جایگزین  برای هر دستگاه در کارخانه موجود است که در زمان خراب  شدن دستگاه اولی, دستگاه جایگزین جانشین دستگاه خراب شده میشود.

  • تعمیر دستگاه و ماشین آلات

در این روش از ماشین آلات خط تولید  بدون رسیدگی و سرویس   آنقدر کار می کشند تا باعث از کارافتادگی و خرابی دستگاه ها میشود و وقتی که از کار افتاد تعمیر آن را شروع می نمایند در این روش برای جلوگیری از خرابی اساسی دستگاه هیچ اقدامی نمی شود.

  • تعمیر پیشگیری کننده از دستگاه های صنعتی و ماشین آلات تولید

این روش  بهترین و مناسب ترین نوع تعمیرات است و این روش توصیه ما به شما میباشد. در این روش با توجه پیش بینی هایی که میشود از بوجود آمدن مشکلات اساسی از قبل جلوگیری میشود.نه بعد از آنکه به هنگام خوابیدن دستگاه عملیات تعمیر را اقدام کنید. در این روش باید اول اقدام به استخراج دستورالعمل های تعمیراتی درمدت زمان های مشخص تعیین شده توسط کارخانه سازنده نمود  سپس طبق آن عمل کرد.

  • تعمیرات برنامه ای

بطور کلی و به عنوان یک اصل اثبات شده و مهم باید گفته شود. برای اینکه از یک دستگاه تولیدی بتوان کار بدون دردسر انتظار داشت در فاصله زمانی های مشخصی از آن بازدید و تعمیر اساسی یا تعویض قطعات انجام شود. روی تجارب کار می توان فاصله زمانی های چنین بازدیدها و تعمیرات را برای کار کردن بدون دردسر دستگاه های صنعتی مشخص کرد.

  • روش تعمیرات تولیدی

برنامه تعمیرات پیشگیرانه مستلزم بازدیدهای دائمی و نگهداری منظم است که این امر بصورت غیر مستقیم هزینه های نسبتاً سنگین برای تعمیرات کارخانه بجای میگذارد در اینجا روش دیگری بنام تعمیرات تولیدی وجود دارد که در این روش  تنها برای قسمت های  از ماشین آلات و وسایل کارخانه که کار صحیح و منظم  آنها جنبه حیاتی برای تولید دارد تعمیرات پیشگیری انجام میشود و در مورد سایر قسمت های دستگاه ها تعمیرات برنامه ای انجام می گردد.

اگر صاحب کارخانه و یا دستگاه های صنعتی می باشید و به دنبال تعمیر کار حرفه ای و مناسب میگردید میتوانید کارها تعمیراتی خود را به مهندسین ماشین سازی نکس ماشین بسپارید.برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست با شماره های زیر تماس بگیرید.

مهندس سلحشور ۰۹۱۲۰۴۵۲۲۵۰

دفتر نکس ماشین ۰۲۱۳۶۱۳۸۴۱۷

مطالب مشابه :
برای این مطلب دیدگاه خود را ارسال کنید