نویسنده : yousef rezazadeh
موضوع :
1399/03/01
نویسنده : yousef rezazadeh
موضوع : 1399/03/01

ملت بلون (Meltblown) به فرآیندی می گویند که برای تولید شبکه های الیاف دار یا کالاهایی که بصورت مستقیم از پلیمرها یا رزین ها با استفاده از هوا با شتاب بالا یا نیروی مشخص دیگری برای باریک کردن تارها استفاده می شود.

فرآیند ملت بلون یکی از جدید ترین و آخرین پیشرفت های فرآیند بدون بافت است. دلیل منحصر به فرد بودن این فرایند این است که تقریباً به طور انحصاری برای تولید میکروفیبرها نسبت به فیبرهایی که با سایز معمولی فیبرهای پارچه ای بیشتر به کار برده می شوند. قطر میکروفیبرهای ملت بلون معمولاً در دامنه ۲ تا ۴ میکرون می باشد. اگر چه آنها ممکن است به کوچکی ۰.۱ میکرون و به بزرگی ۱۰ تا ۱۵ میکرون باشند. تفاوت های بین فیبرهای Meltblown بی بافت و دیگر محصولات بی بافت همانند درجه نرمی ، پوشش ، شفافیت و تخلخل عموماٌ می تواند به عنوان تفاوت ها در سایز تارها ردیابی شود.

کامپوزیت های اسپان باند و ملت بلون :

• پارچه های چند لایه ملت بلون :
منسوجات نبافته متشکل از فیلامنت های منقطع در طول های مختلف و ظرافت یک تا پنج میکرون که با استفاده از تکنولوژی ملت بلون تولید می گردد. از بارزترین خصوصیات این نوع پارچه ها ظرافت الیاف و قدرت نفوذ ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات می باشد. لازم به ذکر ات که دارای قابلیت جذب تا بیش از ۱۵ برابر وزن منسوج را دارند.

ملت بلون

تاریخچه ملت بلون :

تکنولوژی اساسی برای تولید این میکروفیبرها اولین بار توسط دولت ایالات متحده در اوایل سال های ۱۹۵۰ توسعه داده شد. آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی، کار تولید میکروفیبرها را برای جمع آوری ذرات رادیواکتیو در بالای اتمسفر بنیاد نهاد. اهمیت این کار توسط Exxon شناخته شد و در اواسط سال های ۱۹۶۰ یک برنامه پیشرفته بنیان نهاده شد. ۵ سال بعد یک مدل نمونه ای اولیه اختراع شد و به طور موفقیت آمیزی تولید میکروفیبرها را نشان داد.

در حال حاضر Exxon بیشتر گواهی نامه ها و مشخصه های تولید میکروفیبرهای بی بافت و تجهیزات MB را توسعه داده است. در ۲۰ سال گذشته فعالیت هایی خارج از تکنولوژی Exxon وجود داشته است و اختراعاتی به وسیله کمپانی هایی مانند ۳M کسب شده بود.

کمپانی ۳M فرایندهایی را برای ساخت میکروفیبرها و مخلوط میکروفیبرها با فیبرهای پارچه ای در حد دنیر (Denier : واحد اندازه گیری نرمی تار یا نایلون یا سیلک) توسعه داده است که ظاهراً برتر از اختراع های Exxon بوده است. Exxon سال ها با پشتکار حمایت خود را از تحقیق و توسعه ملت بلون ادامه داده است.

سهم مهمی از تلاشهای حمایت شده Exxon اکنون در دانشگاه Tennessee, Knoxville هدایت شده است. تولید کننده های مهم meltblown در آمریکای شمالی عبارتند از : Hollingsworth and Vose- Kimberly-Clark, 3M – Fleetguard Filter – PGI Nonwovens – BBA Nonwovens First Quality Nonwovens and Johns Manville.

ملت بلون

جنبه های اقتصادی ملت بلون :

صرفه اقتصادی شبکه های ملت بلون از فاکتورهای زیادی از جمله: انرژی، سرمایه گذاری بزرگ و تغییر سرعت تولید متأثر است. در رابطه با انرژی ، فرایند ملت بلون نوعی در حدود kWh/kg 7 تا ۸ از فرایند پلیمر مصرف می کند در حالی که فرایند SB نوعی در حدود kWh/kg 2 تا۳ مصرف می کند.

فرایند meltblown بسیار انرژی بر است زیرا هوای فشرده داغ برای نازک کردن فیبرها استفاده می شود. در نتیجه تولید بسیار پرهزینه خواهد بود. به طور نوعی oz 2 مواد PP SB $0.12 to $0.24/yd2 هزینه می برد. در حالی که ملت بلون با همان مقدار $۰.۳۲-$۰.۳۷/ yd2 هزینه می برد.

سرمایه گذاری اولیه خط تولید ملت بلون بسیار کمتر از SB است. به طور نوعی SB 3 تا ۴ برابر بیشتر از ملت بلون است. اگرچه سرعت تولید SB به علت تعداد زیاد سوراخ های تارساز که می تواند در قالب های SB ترکیب شود. به طور ذاتی سریعتر از meltblown است.

ملت بلون

پتانسیل های ملت بلون :

تکنیک meltblown برای تولید محصولات بدون بافت پیش بینی شده است که در سال های اخیر یکی ازسریعترین رشدها در صنعت بدون بافت ها داشته باشد. با توسعه جاری و مطلوب نمی توان سؤال کرد که ملت بلون خوب است که یکی از تکنواوژی های عمده بدون بافت شود؟ همچنین پیشرفت های تکنیکی هدف و ابزار این تکنولوژی را درمنطقه افزایش می دهند. کاربرد ساختارهای خاص پلیمر بدون شک مواد جدید بدون بافت را عرضه خواهد کرد که در رقابت با دیگر تکنولوژی ها قابل حصول نخواهد بود. کار قابل توجه برای اصلاح مرحله دمیدن به مواد، به اسپری کردن بسیار وابسته است که همچنین می رود که ضربه ای بر این تکنولوژی بزند و محصولات از آن مشتق شوند. بنابراین یک آینده قدرتمند و روشن برای این تکنولوژی قابل پیش بینی است!

مطالب مشابه :
  1. Warsaw is biggest bank city in Poland, and it additionally the capital.

برای این مطلب دیدگاه خود را ارسال کنید